FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Tylko jeśli posiadasz certyfikat personalny F-GAZ.  Klimatyzacje i urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane mogą instalować jedynie przeszkoleni instalatorzy posiadający certyfikaty F-Gazowe.

Montaż klimatyzatora w bloku wymaga zgody od wspólnoty mieszkańców lub spółdzielni. Zanim zakupisz urządzenie warto zapoznać się z regulaminem wspólnoty oraz sprawdzić warunki techniczne montażu klimatyzacji. Aby zamontować urządzenie najczęściej należy wypełnić wniosek i uzyskać pisemną zgodę na montaż. Jeśli chcesz zamontować jednostkę zewnętrzna na balkonie to uzyskanie zgody zazwyczaj jest łatwiejsze niż w przypadku montażu na dachu lub elewacji budynku. Jeśli Twoja wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa wykluczają możliwość montażu klimatyzatora to jedynym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego.

To zależy od typu, mocy klimatyzatora oraz miejsca montażu (wysokości umiejscowienia jednostki zewnętrznej, długości instalacji itd.) Cena urządzenia wraz z montażem w podstawowym wariancie to ok. 3500 zł. Jeśli chcesz uzyskać dokładną wycenę musisz skontaktować się z firmą instalacyjną w Twojej lokalizacji.

Najprościej używając przelicznika:

1 kW = 10 m2.

Tę metodę możesz zastosować jeśli pomieszczenia w Twoim domu mają standardową wysokość. Ważnym czynnikiem przy określaniu potrzebnej mocy urządzenia jest też:

– nasłonecznienie budynku

– izolacja stropów, podłóg i ścian

– liczba i wielkość okien

– położenie pomieszczeń

– liczba źródeł ciepła w mieszkaniu

– liczba osób, które przebywają w pomieszczeniu